Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inni - charakterystyka • Prostaczek

Przeor de Kerkabon– kapłan klasztoru Góry w Dolnej Bretanii, brat panny de Kerkabon. Miał brata, który ze swoją żoną wypłynął do Kanady i tam słuch po nich zaginął. W Prostaczku rozpoznaje swojego bratanka ze względu na jego podobieństwo do brata i bratowej. Chce, żeby krewniak przyjął święcenia kapłańskie, ponieważ dzięki temu będzie mu mógł przekazać później swoje opactwo. Bardzo kocha Hurona i tłumaczy mu wszelkie zasady, jakie panują w cywilizowanym świecie, a w rozmowach z nim łatwo zauważyć, iż to dziki Prostaczek jest bardziej rozumnym i inteligentnym dyskutantem.


Panna de Kerkabon– stara panna, czterdziestopięcioletnia siostra przeora opactwa Góry, z którym mieszka. Dobra kobieta, chociaż zazdrosna o względy, jakimi cieszą się młode panny. Obdarza Prostaczka matczyną miłością i rozpacza, gdy ten znika na niemal rok bez żadnych wieści. Wychodzi z propozycją, by pojechać do Paryża i tam szukać chłopaka. Kiedy znowu się z nim widzi, wypełnia ją szczęście.


Panna de Saint-Yves– młoda, piękna i dobra siostra księdza Saint-Yves, która poświęca dla ukochanego swój honor. Zakochuje się z wzajemnością w Prostaczku i zostaje jego matką chrzestną, co uniemożliwia poślubienie go. Opiera się mu, kiedy Huron chce ją posiąść bez ślubu i zostaje zamknięta w klasztorze, głównie za sprawą delegata, który doradził to jej bratu. Ma wyjść za syna delegata i w dniu swojego ślubu ucieka do Wersalu, gdzie zamierza wywalczyć wolność dla Prostaczka, o którego losie dowiedziała się z listu gwardzisty. Ceną wolności jest oddanie się panu Saint-Pouange, na co dziewczyna zgadza się z wielkimi oporami i w rozpaczy. Chociaż cieszy się z wolności i połączenia z ukochanym, wstyd za grzech, który popełniła i zdradę ukochanego wpędza ją w chorobę. Na łożu śmierci